Soczewki kontaktowe – jak wybrać?

Soczewki, tudzież szkła kontaktowe pełnią funkcję korygowania wad wzroku, a niejednokrotnie również maj one zadanie opatrunkowe, bądź kosmetyczne. Są umieszczane bezpośrednio na rogówce oka i pozwalają zastąpić okulary – często nieprzyjemne w noszeniu i niewygodne.

Obecnie wymienia się szeroką gamę rodzajów soczewek, jednakże każdy z osobna pełni odmienną funkcję i cechuje się różnorodnymi właściwościami.

Rodzaje soczewek

Obecnie wymienia się szeroką gamę rodzajów soczewek, jednakże każdy z osobna pełni odmienną funkcję i cechuje się różnorodnymi właściwościami. Wśród nich można wymienić:

jednodniowe soczewki;
kolorowe soczewki;
soczewki Alcon;
soczewki dla astygmatyków;
soczewki dwutygodniowe;
soczewki Johnson;
soczewki multifokalne;
soczewki progresywne.

Jednodniowe soczewki – jak sama nazwa wskazuje – są przeznaczone do użytku przez jeden dzień. Należy je zatem każdego dnia wymieniać, a co za tym idzie – niepotrzebne są jakiekolwiek pudełka do ich przechowywania czy też płyny do pielęgnacji. Szkła kontaktowe jednodniowe są pakowane sterylnie i bez trudu można je zaaplikować. Odmiennym rodzajem są zaś soczewki dwutygodniowe, które można wymieniać regularnie co czternaście dni. Są one szkłami kontaktowymi regularnej wymiany oraz pielęgnacji. Można śmiało stwierdzić, iż zapewniają komfort widzenia oraz są bardzo wygodne w noszeniu.

Soczewki dla astygmatyków to kolejny rodzaj szkieł. Te doskonale korygują wadę krótkowzroczności, bądź też nadwzroczności o tak zwanych dodatkowych parametrach niwelujących zniekształcenia obrazu. Soczewki kolorowe z kolei pełnią funkcję kosmetyczną. Dzięki nim, istnieje możliwość zmiany… koloru tęczówek. Świetnie nadają się dla osób, które nie boją się zmian, a także zarówno dla tych, którzy mają wadę wzroku, jak posiadających doskonałe oczy. Soczewki kolorowe mogą mieć moc zerową – wówczas w żaden sposób nie pełnią roli korygującej. Kolorowe szkła kontaktowe świetnie sprawdzają się w trakcie imprez lub też na dłuższy czas.

Soczewki Alcon są produkowane przez wiodącego producenta, którego siedziba jest zlokalizowana w Stanach Zjednoczonych. Są to jedne z najbardziej popularnych, a jednocześnie najchętniej wybieranych soczewek w Polsce. Inne z kolei szkła cechujące się wysoką jakością to soczewki Johnson. Marka ta jest renomowanym producentem wśród firm specjalizujących się w szkłach kontaktowych. Są one nie tylko komfortowe, ale również doskonale sprawdzą się w trakcie pracy przy komputerze, bądź aktywności na świeżym powietrzu.

Soczewki multifokalne są jednymi z najbardziej uniwersalnych szkieł kontaktowych. Pozwalają one zachować swobodę ruchu, a jednocześnie nie wpływają na jakość widzenia. Są one przeznaczone dla presbiopów, czyli osób po czterdziestym roku życia, które posiadają problem z widzeniem z powody starczowzrocznośći. Dzięki nim, można wykonywać różne czynności z bliskimi oraz czytać książki, bądź gazety. Dla osób 40+ (i nie tylko) doskonałe mogą okazać się także soczewki progresywne, które służą do korekcji zaburzeń akomodacji. W głównej mierze są przeznaczone dla osób, które nie lubią okularów i nie są w stanie przyzwyczaić się do szkieł okularowych.

Soczewki czy okulary?

Ludzie z wadą wzroku dzielą się na dwie grupy – preferujące okulary i wolące soczewki. Dla wielu z nich okulary to jedyne wyjście, bowiem nie wyobrażają sobie zakładania soczewek wprost na rogówkę oka.

Soczewki z całą pewnością nie są zatem dla osób wrażliwych. Okulary z kolei często mogą być uciążliwe i niekomfortowe w noszeniu. Nie każdy jest w stanie przyzwyczaić się do noszenia ich na nosie. Warto jednak samodzielnie spróbować obu propozycji, a następnie wybrać najlepszą, najbardziej dogodną z nich.

Jak czyścić soczewki?

Najlepszym sposobem na czyszczenie szkieł kontaktowych jest specjalistyczny płyn do soczewek. Produkty tego typu są bowiem bardzo skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne. Dają gwarancję przedłużonej ich żywotności.

Należy jednak również pamiętać, że przed ich dotknięciem, należy dokładnie umyć ręce mydłem, a następnie je opłukać i wysuszyć ręcznikiem niestrzępiącym. Kolejny krok to wypełnienie obu komór pojemnika wspomnianym płynem i zdjąć soczewki z oczu oraz położyć w zagłębieniu dłoni, po czym wycisnąć na nie kilka kropel płynu i jednym palcem potrzeć soczewkę, tak aby wyczyścić jej powierzchnię. Po wszystkim można je schować w komorach i zamknąć pojemnik na noc.

Trzeba jednak pamiętać także o regularnym czyszczeniu pojemników i dokładnym usunięciu resztek płynu przed ponownym ich napełnieniem.

Rodzaje kropli nawilżających

Osoby, które zmahają się z objawami suchości oka, powinny zastosować krople nawilżające. W tym celu wymienia się dwa rodzaje:

krople nawilżające do oczu;
krople nawilżające do soczewek.

Pierwszy rodzaj jest przeznaczony raczej dla osób, które nie noszą soczewek. Krople zaś do soczewek – dla tych, którzy noszą szkła kontaktowe. Dzięki nim, soczewki z płynem oddziałują na rogówkę, odpowiednią ją nawilżając i nie dopuszczając do ponownej suchości dna oka.