Najlepszy detektyw w Szczecinie?

Allan Pinkerton, (ur. 25 sierpnia 1819, Glasgow, Szkocja – zmarł 1 lipca 1884, Chicago, Illinois, USA), szkocki detektyw i założyciel słynnej amerykańskiej prywatnej agencji detektywistycznej.

Pinkerton był synem sierżanta policji, który zmarł, gdy Allan był dzieckiem, pozostawiając rodzinę w wielkim ubóstwie. Allan znalazł pracę jako cooper i wkrótce zaangażował się w ruch kartezjański, masowy, który dążył do reform politycznych i społecznych. Jego działalność zaowocowała nakazem aresztowania, aw 1842 Pinkerton uciekł do Stanów Zjednoczonych, osiedlając się w Chicago. Przeprowadzając się w przyszłym roku do pobliskiego miasta Dundee w powiecie Kane, założył tam sklep bednarski. Podczas cięcia drewna na opustoszałej wyspie pewnego dnia odkrył, a później złapał gang fałszerzy. Po tym i innych podobnych osiągnięciach został mianowany zastępcą szeryfa okręgu Kane w 1846 r., A wkrótce potem zastępcą szeryfa okręgu Cook z siedzibą w Chicago.

W 1850 Pinkerton zrezygnował z nowej policji w Chicago w celu zorganizowania prywatnej agencji detektywistycznej specjalizującej się w sprawach kradzieży kolejowych. Narodowa Agencja Detektywistyczna Pinkerton stała się jedną z najbardziej znanych organizacji tego rodzaju. Jego sukcesy obejmowały przechwytywanie zleceniodawców w 700 000 kradzieży Adams Express Company w 1866 r. Oraz udaremnienie zamachu na prezydenta elekta Abrahama Lincolna w lutym 1861 r. W Baltimore. W 1861 roku, pracując dla Związku w czasie wojny secesyjnej, Pinkerton, pod nazwą E.J. Allen kierował organizacją, której celem było uzyskanie informacji wojskowych w południowych stanach.

Po wojnie domowej Pinkerton wznowił zarządzanie swoją agencją detektywistyczną. W latach 1873-1876 jeden z jego detektywów, James McParlan, mieszkał w Molly Maguires w Pensylwanii i uzyskał dowody, które doprowadziły do ​​zerwania tej organizacji górników rzekomo zaangażowanych w terroryzm. Podczas strajków w 1877 r. Surowa polityka agencji Pinkerton wobec związków zawodowych spowodowała, że ​​spotkała się ona z ostrą krytyką w kręgach robotniczych, chociaż Pinkerton zapewnił, że pomagał pracownikom przeciwstawiając się związkom zawodowym. Pinkerton napisał The Molly Maguires and Detectives (1877); The Spy of the Rebellion (1883), jego relacja z podróży Lincolna do Waszyngtonu w 1861 roku; i trzydziestoletni detektyw szczecin(1884).