Catering Olsztyn

Omówienie działalności
Co: Catering Olsztyn wydarzenia weselne i oferuje szeroki wybór opcji menu, w tym brunch, przystawki, koktajle, kursy i deser.
Zalety: Rozpocznij w niepełnym wymiarze godzin, budując biznes, wiedzę i dostawę sprzętu. To kreatywna, zabawna i wymagająca praca, która może być domowa.
Wyzwania: Należy być na czas i dobrze zorganizowanym, dostosowując się do potrzeb klientów, jednocześnie podejmując wyzwanie gotowania na nieznanym terytorium na bieżąco. Wymaga dużego doświadczenia kulinarnego, a także tolerancji dla długich godzin pracy.

Sklep
Klienci szukają profesjonalnego dostawcy na dowolną liczbę wydarzeń związanych z przyjęciem weselnym, takich jak prysznice weselne, kolacje próbne, wesela i pożegnalne brunche.

Co trzeba będzie zacząć
Koncesja handlowa i zakład zatwierdzony przez wydział medyczny są wszystkim, czego potrzeba, aby zacząć. Cały sprzęt można wypożyczyć od wypożyczalni sprzętu imprezowego.
Aby zwrócić uwagę:

Przyciągaj biznes przez reklamy w lokalnych Żółtych Stronach, w dziale społecznym lub weselnym lokalnej gazety oraz w specjalnych dodatkach dla nowożeńców. Prowadzenie bloga ślubnego lub kulinarnego oraz udział w popularnych forach poświęconych blogom ślubnym, takich jak Wedding Bee i The Knot.
Nawiąż relacje z lokalnymi dostawcami ślubnymi – kwiaciarniami, sklepami ślubnymi, fotografami, kamerzystami, hotelami i klubami wiejskimi, piekarniami i dekoratorami ciast, biżuterią i muzykami.
Pozostaw broszury ze wszystkimi kontaktami i poproś o skierowania.
Dąż do miejsca na liście preferowanych dostawców w miejscach. Zrób to, będąc uprzejmym, komunikatywnym, na czas i z szacunkiem dla właściwości wydarzenia.

Pytania i odpowiedzi z dostawcą usług Jerry Baker

Entrepreneur.com rozmawiał z dostawcą żywności Jerrym Bakerem z The Food Matters o tym, jak zaczął swoją udaną działalność cateringową weselnych żon i partnera biznesowego Chrisa Bakera.

Co poleciłaby Pani zrobić najpierw, jeśli interesuje się cateringiem weselnym? Myślę, że catering w ogóle, a catering weselny w szczególności są tak stresującymi pracami, że oprócz pasji do dostarczania wspaniałego jedzenia, trzeba mieć pasję do pracy długie, trudne godziny.

Po pierwsze, rozpocznij od dna branży i dowiedz się, jak to jest myć naczynia, ładować ciężarówki, ustawiać zmywalnię, zeskrobać płyty itp. – naprawdę nieoceniony czas, by docenić, co się dzieje przed wydarzeniem wieczoru.

Następnie zacznij pracować nad arkuszami przeciągania, abyś zrozumiał znaczenie organizacji i zdecydowanie pomyśleć „zmierzyć dwa razy, wyciąć raz” jako swoją mantrę. Zasadniczo każda impreza z pełnym zakresem usług zakłada i rozpada restaurację w ciągu zaledwie 24 godzin. Uczysz się przez pomyłki – jeden bieg do sklepu po szpatułkę na pięć minut, zanim twoja panna młoda pokruszy ciasto, na ogół wystarczy. Istnieje bardzo niewiele firm, które wywierają tak dużą presję, aby działać na czas jako zakład żywienia weselnego. Musisz być bardzo typem A, aby odnieść sukces na wysokim poziomie.

Zrozumienie potrzeb i kaprysów klientów, przy jednoczesnym zapewnieniu, że to, o co proszą, jest wykonalne i dobrze odzwierciedla działalność, to kolejny zestaw umiejętności, który wymaga praktyki i uwagi. Kiedy jesteś butikiem i osobistym klientem, tak jak my, ważne jest, aby mieć różne osobowości przy stole z klientem i móc przebrnąć przez różne osobowości każdego klienta. Wiele firm zatrudnia sprzedawców.

Na koniec sugerowałbym, abyś pracował co najmniej przez rok, aby upewnić się, że potrafisz poradzić sobie z obciążeniem i stresem związanym z branżą. Jest to zawód radosny i satysfakcjonujący, ale mający niesamowitą presję, by pięknie i na czas wykonać.

Zatrudnij kogoś, kto zrobi rachunek!

Jak zacząłeś? Zacząłem od zakochania. Moja żona od ponad trzydziestu lat zajmuje się cateringiem od czasu, gdy miała 13 lat w firmie rodzinnej. Kiedy spotkaliśmy się w 1986 roku, miałem kontrakt z malowaniem i byłem typem Cap’n Cruncha i SpaghettiOs. Chciałem być z Chrisem, więc rzuciłem światło na niewolniczą pracę dla jej ojca i malowałem w dzień, a nocowałem.

Zauważyłem, że catering i Chris są naprawdę miłością mojego życia; i po wykonaniu obu zadań przez 10 lat, sprzedałem moją firmę malarską i zaangażowałem się w działalność cateringową. Zaczęliśmy w historycznym muzeum z kawiarnią na lunch i miejscem na imprezy. Robiliśmy śluby, imprezy firmowe, przyjęcia urodzinowe itp. Zapuściliśmy się do off-foodowego cateringu z wynajętymi furgonetkami i mnóstwem lodu, żeby zachować spokój.

W ciągu następnych 15 lat opuściliśmy muzeum, zbudowaliśmy komisariat o powierzchni 5 000 stóp kwadratowych i dodaliśmy flotę furgonetek, ciężarówek, pieców, pieców itp., Aby zabrać naszą kuchnię w dowolne miejsce.

Czy uważasz, że teraz jest dobry czas na rozpoczęcie działalności cateringowej weselnej? Myślę, że to najtrudniejszy moment na rozpoczęcie działalności gospodarczej na arenie dochodu podlegającego zużyciu. Firmy cateringowe z wieloletnim doświadczeniem i klientami odchodzą z drogi. Klienci udają się do firm, które znają, a które mogą im zaufać. Klienci szukają comfo